Popraskané paty

  • -

Popraskané paty

paty

Hodně lidí trápí praskání kůže na patách (a to nejen v zimě). Jde o velmi rozšířený jev a existuje mnoho popisů, co jsou důvody a jak tento nepěkný neduh odstranit.

 Co je příčinou?

S důvody jako jsou nadváha, zaměstnání ve stoje, nebo naopak hodně chůze, asi nic moc neuděláte. Další příčinou mohou být ponožky z umělých vláken a obuv, ve které má pata malou oporu. S tím již něco dělat lze. Nosit ponožky z přírodních a speciálních vláken (se stříbrem, s nanovláknem), pravidelně o nohy pečovat pedikúrou (ideálně návštěvou u pedikérky).

A pokud vás již popraskané paty zlobí, co s tím?

Odstraňte odumřelou popraskanou kůži pemzou nebo pilníkem, nejlépe skleněným. K mání jsou v současnosti i elektrické přístroje na broušení pat. Nebo i v tomto případě využít služeb pedikérky.

paty

Jak na paty, aby tak snadno nepraskaly?

Rad existuje spousta.

  • Můžete je několikrát denně mazat hydratačním krémem.
  • Ale také mazat jen jednou denně večer silnou vrstvou a spát s nohama v ponožkách, ať neznečistíte povlečení.
  • A pak lze na paty využít lidový recept našich babiček-večer je namazat vepřovým sádlem nebo vazelínou, navléknout mikroténové pytlíky a popř. ještě ponožky.
  • Někdy zabere jedna taková kůra a někdy je jí třeba zopakovat. Paty pak nějaký ten týden i měsíc vydrží v dobré kondici.
  • Existují i další vychytávky. Kupříkladu tzv.peelingové ponožky. Nasadíte je, hodinu v nich chodíte a hotovo. Kůže na nohách se oloupe, a nohy mají pak údajně jemnou a příjemnou kůži.
  • Jsou i různé typy seřezávačů pat, ale tady opatrně, ať nepřijdete o samotné paty.
  • Další možností jsou koupele nohou v různých extraktech, solích a bylinkových směsích.

Určitě nejúčinnější a nejpohodlnější je návštěva pedikérky. Speciálními přístroji dokáže odstranit i to, co my bychom nesvedli a naopak nepoškodí zdravou tkáň. A hlavně dostaneme dobré rady. Alespoň jednou za čas byste této služby měli využít. Vaše nohy vám poděkují.

A můžete směle vyrazit k bazénu, do sauny, na welness a v létě pak navíc v sandálech nebo bosí.

 

autor:  Bohdan Hornych

foto:   Pixabay.com

Sekce: NOVINKY , pro MUŽE

Tagy :