Akné není jen problémem teenagerů

Zkuste si přiznat: Koho z nás nepotrápilo v pubertě akné a kdo z nás z toho neměl mindráky?  Snad jen vyvolení s dokonalou pletí, kterou jim nadělila příroda v genech. Tím hůře potom, když akné nevymizí, či se k nám, nikým nezváno, vrátí.

 

K možným příčinám akné v dospělosti patří především stres a hormonální nerovnováha. Také pokud se o svou pleť staráme nesprávně, problém se opakuje.  Nejde přitom jen o potíže v obličeji – postižená mohou být i záda, ale i krk či hrudník. Byla zde již zmínka o hormonální nerovnováze. Příčinou je převaha mužských hormonů – androgenů; jejich přebytek totiž zvyšuje produkci kožního mazu, což dále vede k ucpávání pórů, a tak vzniku nepříjemných a nevzhledných pupínků a komedonů. Ty mohou být různého druhu a je to téma tak citlivé a důvěrně známé, že raději přejdeme dále.

Výskyt akné v dospělosti

Pokud máme milé dámy a milí pánové štěstí, jde o jednorázovou záležitost, způsobenou, jak jsem už zmínila, náhlým či vleklým stresem, který se bohužel projeví i na pokožce. Dále může působit i menstruační cyklus. Zde jde opět o nerovnováhu hormonů. Také sahání si na obličej špinavýma rukama může spustit proces vedoucí až k výskytu akné. Ale přiznejme, i neznalost správného čištění může naši krásu poškodit.

Možnosti léčby

Je pravdou, že většina z nás v takové chvíli sáhne po speciálním přípravku k ošetření problematické pleti, což je mnohdy účinné, více však nejisté a zdlouhavé. A co když jde u nás skutečně o chronické „onemocnění“ pleti? Je zde nejspíše radno obrátit se na odborníky z řad center estetické péče.

Ošetření laserem

Ošetření akné laserem patří ke spolehlivým metodám. Pokud se rozhodneme navštívit odborného lékaře, ten dokáže jistě určit správný postup. Akutní stadium se léčí např. laserovým čištěním laserem CO2, kdy je použit bodový paprsek k otevření hnisavých pórů, jejich vyčištění a desinfekci. Možná a účinná je i léčba různými přístroji, např. přístrojem N-lite, který pleť dokáže zbavit bakterií, má protizánětlivý účinek a zmenšuje produkci kožního mazu. Všechna tato ošetření jsou bezbolestná. A my se opět cítíme krásně!

 

A nakonec co prevence?

Správná životospráva je uváděna na prvním místě k prevenci vzniku akné. Problémem jsou samozřejmě kouření, přepálené tuky, ale i příliš mnoho koření v jídlech. Svou roli hraje také zvýšená konzumace alkoholu a někdy též kofeinu.

Zdroj foto: Pixabay.com

 

Podělte se s ostatními o vlastní zkušenost

Přidat svou zkušenost

Vytvořit účet
Změnit heslo
Compare items
  • Total (0)
Compare