
Znáte nejvzácnější a nejdražší olej na světě? A pozor, teď nemyslíme pouze olej na vaření. Oleje se totiž čím dál častěji těší veliké oblibě také v kosmetickém průmyslu, kde se těží z jejich blahodárných účinků. Olej, o kterém mluvíme, je arganový olej. Že jste o něm ještě neslyšeli? Jeho blahodárné účinky na pleť, vlasy, řasy nebo nehty jsou totiž známe po celém světě. Jelikož se jedná o opravdu vzácný produkt, cena také odpovídá jeho kvalitě. Ale v dnešní době se za kvalitní práci i produkty platí. A arganový olej za to rozhodně stojí.
Historie a původ arganového oleje
Argánii, středně velký zelený strom se sukovitým kmenem a dlouhověkostí, najdete převážně na slunných kopcích marockého Atlasu. Arganové lesy jsou tu běžným jevem a vystupují až do výšek kolem 1500 metru nad mořem. Jejich květy jsou silně aromatické s typickou arganovou vůní. Ale hlavní důvod, proč se Argánie tak proslavila, jsou plody. Nezkoušejte je jíst, jsou hrozně trpké a nebudou Vám chutnat. Důležitější jsou semena uvnitř, které svou podobou připomínají madle nebo pistácie. Z těch je totiž olej, o kterém všichni mluví. Arganový olej.
Původní využití arganového oleje však nebyla kosmetika, nýbrž jeho léčivé účinky. Už staří Berbeři znali hojivé vlastnosti oleje a používali ho při mírnění revmatických neduhů, či hojení jizev. V marocké kultuře ho najdete dodnes jako součást domácí kuchyně i lekárničky.
Tradiční výroba
Arganový olej se dodnes vyrábí tradičními metodami a podomácku. Vyrobit ale několik kapek oleje není vůbec snadná práce. Jeden litr arganového oleje vyžaduje kolem třiceti kilogramu semen, což odpovídá úrodě jedné až dvou vzrostlých argánií a dvěma dnům tvrdé práce. Tu mají na starost převážně ženy a výroba arganového oleje přispěla v Maroku k emancipaci žen a založení olejářských družstev, kterých jsou ženy členky.
Jádra plodů se nadrtí v ručních mlýnech a ze vzniklé pasty se uplácá bochník zvaný tazquemout, který se pak hodiny ručně hněte. Vyloučený arganový olej se sbírá a nezbavuje se typického jemného zákalu. Zbylá pasta může poté soužit jako základ pro chuťovky marocké kuchyně, nebo jako krmivo pro zvířata. Už jen tento příběh výroby dělá z arganového oleje něco netradičního a zajímavého. Co potom jeho skvělé účinky.
Použití arganového oleje na pleť a rty
Malé množství arganového oleje vmasírujte do navlhčené pokožky. Množství oleje je individuální, na obličej většinou stačí 1 až 2 kapky. Aplikaci opakujte podle typu pleti alespoň dvakrát denně. Olej velmi jemně voní po oříšcích či arašídech, nezanechává pocit mastnoty a velmi rychle se vstřebává.
„Věříme, že když se lidé cítí krásní, jsou úspěšnější a dělají krásnějším i svět kolem sebe. Pro vaši krásu a spokojenost pečlivě vybíráme nejkvalitnější produkty od prověřených výrobců.“
Na vlhké nehty a do jejich okolí naneste malé množství arganového oleje. Opakujte podle typu pokožky alespoň dvakrát denně. Doporučujeme použití kosmetických návleků, které dají nehtům dostatek času pro vstřebávání živin a ochranných látek obsažených v oleji.
Pokud máte rádi koupele, nakapejte několik kapek arganového oleje do napuštěné vany. Vyjdete z ní se sametovou, dokonale hydratovanou pokožku. Arganový olej můžete přidávat do libovolných krémů nebo kosmetických masek. Zvýšíte jejich hydratační a revitalizační účinek. S Arganovým olejem dopřejte své pokožce unikátní péči díky komplexním účinným látkám, které olej obsahuje. Zajistěte kůži pružnost a pevnost.
Možná sem blázen, ale prodávat oleje za takový ceny….To asi nechci zkoušet….